Als je overweegt om te freediven (of apneaduiken) op Bali, kan ik alleen maar zeggen: ga ervoor! Tulamben, in het noordoosten van het eiland, is een echte insidertip – het is de thuisbasis van een van de beroemdste scheepswrakken van Zuidoost-Azië: het USAT Liberty Wreck . En dat was precies mijn doel tijdens mijn eerste freedivecursus.
🐠 Waarom freediven op Bali?
Bali is niet alleen het eiland van de goden, maar ook een paradijs voor freedivers. Warm water, tropische koraalriffen, een relaxte gemeenschap en talloze plekken die je zonder duikfles kunt verkennen. Voor mij, als beginner, was dit de perfecte mix van avontuur en innerlijke rust.
Wat ik nog niet wist: Freediving is veel meer dan alleen "je adem inhouden en naar beneden duiken". Het is een reis naar jezelf – en soms naar je grenzen.
🌍 Waarom Tulamben?
Tulamben is een klein vissersdorpje aan de oostkust van Bali. Het is er rustig, ongerept en onderwater is het ronduit spectaculair.
De hoofdattractie hier is het Liberty Shipwreck , een Amerikaans vrachtschip dat tijdens de Tweede Wereldoorlog tot zinken werd gebracht en er nu uitziet als een kleurrijk overwoekerd rif. De nabijheid van de kust maakt het de perfecte plek om te freediven – zonder boot.
🚢 Het Liberty Wreck – Een droom voor freedivers
Mijn eerste blik onder water was magisch: koralen in alle kleuren, enorme scholen vis, zwemmende schildpadden – allemaal tegen de achtergrond van een verweerd, deels overwoekerd wrak. Ik was meteen betoverd.
Wat het wrak bijzonder spannend maakt:
-
Ingang direct vanaf het strand
-
Goed zicht, vaak meer dan 20 meter
-
Dieptes van 5 m tot meer dan 30 m (perfect voor beginners en gevorderde duikers)
-
Vaak ontmoetingen met scholen makreel, barracuda's of zelfs een Napoleonvis
🫁 Mijn ervaring als beginnende freedivinger
Eerlijk gezegd? De eerste paar meter waren een uitdaging. Vooral het gelijktrekken van de druk vond ik in het begin erg lastig. Achteraf gezien kwam dat vooral door de spanning in mijn nek.
Mijn tip:
👉 Rek je van tevoren goed uit, vooral in de schouders en nek.
👉 Of trakteer jezelf de dag ervoor op een massage – voor mij deed dat wonderen!
Na verloop van tijd ging het beter. Aan het einde van mijn cursus zat ik op 20 meter diepte – en het voelde alsof ik onder water vloog.
💡 Tips voor je freedive-trip naar Tulamben
-
Beste reistijd: april tot oktober (droog seizoen, kalme zee)
-
Aankomst: Vanuit Denpasar ca. 2,5–3 uur met de auto/scooter
-
Overnachten: Er zijn veel betaalbare pensions direct aan het strand
-
Duikscholen: Zoek naar ervaren freedive-instructeurs – de meeste bieden SSI- of AIDA-cursussen aan
-
Uitrusting: Kan meestal ter plaatse gehuurd worden, maar een goed passend masker is altijd de moeite waard
🧭 Conclusie: Freediving bij het Liberty Wreck – een onvergetelijke ervaring
Voor mij was deze plek de perfecte kennismaking met freediving. Niet alleen vanwege de ideale omstandigheden, maar ook omdat het gewoonweg prachtig is. Het wrak is als een onderwaterspeeltuin waar je langzaam aan kunt wennen.
En zelfs als je in het begin moeite hebt met het egaliseren van de druk of het ‘afbouwen’ – geloof me: het is de moeite waard!
🌱 Nog een gedachte aan het einde
Ik was niet alleen op Bali om te freediven, ik was er ook om iets terug te doen voor Oceanmata . Voor elk product dat we verkopen, halen we 1 kg plastic uit de oceaan, ook hier op de stranden van Bali .
Dus als u niet alleen van de oceaan wilt genieten, maar deze ook wilt beschermen, kom dan gerust eens langs.
Laten we de oceaan vrij houden - boven en onder het wateroppervlak. 🌊